הפסלון

להקים סטארטאפ, למצוא משקיעים, לטפח את החברה כשהיא עוד בחיתולים ולגרום לה לצמוח או לפחות להישאר חיה זו עבודה קשה. קשה מאוד. יש המשווים אותה לרכבת הרים – עליות ומורדות פתאומיות, מלוות לרוב בתחושות בהלה או סיפוק וסיבובים חדים שלפעמים מותירים את היזמים באותו המקום, רק קצת יותר מותשים; נסיעה מהירה בין שמיים לארץ

אנחנו בגיקטיים לא מסכימים לגמרי עם המטאפורה הזו. מדי יום אנחנו מדברים עם יזמים ויזמות על החברה שהקימו, שואלים אותם על השאיפות שלהם עבורה ועבורם, על הדרכים העקלקלות שבהן הצליחו להשיג מימון ותחושת המשא הכבד שבאחריות על העובדים, קיום ההבטחות למשקיעים והדרך הארוכה שבה הם נאלצים ללכת שוב ושוב כדי להגשים את החלום. אנחנו גם מדברים עם משקיעים שמעזים לחלום לא פחות מהיזמים על הקמת חברה גדולה, כזו שתשנה את העולם.

בעינינו, הקמת חברה, על כל צדדיה, היא עבודה סיזיפית שדורשת מכל הגורמים בה לעמוד בפני קשיים עצומים ולא להתייאש; לספוג כישלונות ולקום מחדש על הרגליים; להתעסק בכל הפרטים, הקטנים והגדולים, המהנים והמעצבנים, כמה שצריך - ומי כמוכם יודע שזה אף פעם לא נגמר – כדי להצליח להפוך רעיון למציאות, ואם אפשר אז גם שהמציאות הזו תביא איתה משכורת יפה.

זו בדיוק הסיבה שפסל ה-GeekAwards נראה כמו סיזיפוס, הדמות הידועה מהמיתולוגיה היוונית, שמגלגל את האבן במעלה ההר שוב ושוב. סיזיפוס היה מלך קורינת שיום אחד ראה נשר עצום שנושא על כנפיו נערה לעבר אי מבודד. יום אחד הגיע אסופוס, אל הנהר, וסיפר לסיזיפוס כי בתו איגינה נחטפה וכי הוא חושד שלזאוס, מלך האלים, יש יד בדבר. סיזיפוס סיפר לאסופוס על הנשר שראה ובכך עורר את זעמו של זאוס, שהטיל עליו עונש נצחי - גלגול אבן במעלה ההר עד שזו תידרדר שוב, וחוזר חלילה. נשמע לכם מוכר?

בואו להיות שותפים >
בואו להצביע >